Histamine (Part 03)- Antihistaminic Drugs= Classification and Pharmacological Action (HINDI)
İçindekiler:
- Marka İsimleri: Semprex-D
- Jenerik İsim: akrivastin ve psödoefedrin
- Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) nedir?
- Akrivastin ve psödoefedrinin (Semprex-D) olası yan etkileri nelerdir?
- Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) hakkında bilmem gereken en önemli bilgi nedir?
- Acrivastine ve psödoefedrin (Semprex-D) almadan önce sağlık uzmanım ile ne konuşmalıyım?
- Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) nasıl kullanmalıyım?
- Bir dozu kaçırırsam ne olur (Semprex-D)?
- Fazla doz alırsam ne olur (Semprex-D)?
- Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) kullanırken nelerden kaçınmalıyım?
- Başka hangi ilaçlar akrivastin ve psödoefedrini (Semprex-D) etkiler?
Marka İsimleri: Semprex-D
Jenerik İsim: akrivastin ve psödoefedrin
Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) nedir?
Akrivastin ve psödoefedrin, burun akıntısı veya tıkalı burun, hapşırma, kaşıntı, sulu gözler ve alerjilerin neden olduğu sinüs tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan bir kombinasyon ilacıdır.
Akrivastin ve psödoefedrin, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.
kapsül, yeşil, 404 baskılı, SEMPREX-D
kapsül, yeşil / beyaz, MEDEVA ile baskılı, SEMPREX-D
Akrivastin ve psödoefedrinin (Semprex-D) olası yan etkileri nelerdir?
Alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; zor nefes almak; yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi.
Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu hemen arayın:
- irinle dolu küçük şişliklerle ateş ve cilt kızarıklığı;
- hızlı kalp atış hızı; veya
- Kalp atışlarını çarparak ya da göğsünüzde çırpınan.
Baş dönmesi, uyuşukluk ve idrara çıkma sorunları gibi yan etkiler yaşlı erişkinlerde daha fazla olabilir.
Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:
- baş dönmesi, uyuşukluk;
- kuru ağız;
- sinüs ağrısı;
- mide bulantısı; veya
- baş ağrısı.
Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkileri konusunda doktorunuza danışın. Yan etkileri FDA'ya 1-800-FDA-1088’de rapor edebilirsiniz.
Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) hakkında bilmem gereken en önemli bilgi nedir?
Şiddetli veya kontrolsüz yüksek tansiyonunuz veya koroner arter hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmamalısınız.
İzokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsikopromin gibi son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız akrivastin ve psödoefedrin kullanmayın .
Acrivastine ve psödoefedrin (Semprex-D) almadan önce sağlık uzmanım ile ne konuşmalıyım?
Akrivastine veya psödoefedrine alerjiniz varsa, veya bu ilaçları kullanmamalısınız:
- Şiddetli veya kontrolsüz yüksek tansiyonunuz var;
- ciddi koroner arter hastalığınız (sertleşmiş arterler);
- triprolidin gibi diğer antihistaminiklere alerjiniz varsa; veya
- fenilefrin veya fenilpropanolamin gibi diğer dekonjestanlara alerjiniz varsa.
Son 14 gün içinde bir MAO inhibitörü kullandıysanız akrivastin ve psödoefedrin kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi meydana gelebilir. MAO inhibitörleri, izokarboksazit, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsikrom ve diğerlerini içerir.
Hiç doktorunuz varsa söyleyin:
- kalp hastalığı veya yüksek tansiyon;
- şeker hastalığı;
- glokom;
- midede ülser veya tıkanıklık;
- bir tiroid bozukluğu;
- genişlemiş bir prostat; veya
- böbrek hastalığı.
Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin.
Akrivastin ve psödoefedrin, 12 yaşından küçük herkes tarafından kullanım için onaylanmamıştır.
Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) nasıl kullanmalıyım?
Etikette belirtildiği şekilde veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Alerji ilacı sadece semptomlarınız giderilinceye kadar kısa süreli kullanım içindir.
Bu ilacı bir çocuğa verme konusunda daima ilaç etiketindeki talimatları izleyin. İlacı sadece bir çocuğu uykulu yapmak için kullanmayın. Ölüm, çok küçük çocuklarda soğuk algınlığı veya alerji ilaçlarının yanlış kullanımından kaynaklanabilir.
Acrivastine ve pseudoephedrine'i arka arkaya 7 günden daha uzun süre kullanmayın.
Semptomlarınız 7 günlük tedaviden sonra iyileşmezse veya baş ağrısı, öksürük veya cilt döküntüsü olan bir ateşiniz varsa doktorunuzu arayın.
Ameliyata ihtiyacınız varsa, son birkaç gün içinde bu ilacı almışsanız, vaktinden önce cerrahınıza söyleyin.
Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın.
Bir dozu kaçırırsam ne olur (Semprex-D)?
Gerektiğinde akrivastin ve psödoefedrin kullanıldığından dozaj programına girmeyebilirsiniz. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, herhangi bir kaçırılmış dozu atlayın. Bir seferde iki doz kullanmayın.
Fazla doz alırsam ne olur (Semprex-D)?
Acil tıbbi yardım alın veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Yardım hattını arayın.
Doz aşımı belirtileri arasında şiddetli baş dönmesi veya uyuşukluk, anksiyete, huzursuzluk, titreme, halüsinasyonlar, bayılma, yavaş nefes alma, düzensiz kalp ritmi veya nöbet sayılabilir.
Akrivastin ve psödoefedrin (Semprex-D) kullanırken nelerden kaçınmalıyım?
Bu ilacın sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya tehlikeli faaliyetlerden kaçının. Tepkileriniz bozulabilir.
Bu ilaçla alkol içmek bazı yan etkileri artırabilir.
Benzer bileşenler içerebilecek diğer soğuk veya alerjik ilaçları kullanmadan önce bir doktora veya eczacınıza danışınız.
Başka hangi ilaçlar akrivastin ve psödoefedrini (Semprex-D) etkiler?
Akrivastin ve psödoefedrinin sizi uykulu yapan diğer ilaçlarla birlikte kullanılması bu etkiyi kötüleştirebilir. Opioid ilacı, uyku ilacı, kas gevşetici veya anksiyete veya nöbet geçirme ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere akrivastin ve psödoefedrini etkileyebilir. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınızı ve kullanmaya başladığınız veya bıraktığınız tüm ilaçları anlatın.
Eczacınıza akrivastin ve psödoefedrin hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.
Dicel cd (brompheniramine, chlophedianol ve pseudoephedrine) yan etkileri, etkileşimleri, kullanımları ve ilaç baskısı

Dicel CD'sindeki İlaç Bilgisi (bromfeniramin, klofedianol ve psödoefedrin) ilaç resimlerini, yan etkilerini, ilaç etkileşimlerini, kullanım talimatlarını, aşırı doz semptomlarını ve neyin önleneceğini içerir.
Clofera, rondec-d (chlophedianol ve pseudoephedrine) yan etkileri, etkileşimleri, kullanımları ve ilaç baskısı

Clofera, Rondec-D (chlophedianol ve pseudoephedrine) hakkında Uyuşturucu Bilgileri, ilaç resimlerini, yan etkilerini, ilaç etkileşimlerini, kullanım talimatlarını, aşırı doz semptomlarını ve neyin önleneceğini içerir.
Allegra otc 24hr (fexofenadine and pseudoephedrine) yan etkileri, etkileşimleri, kullanımları ve ilaç baskısı

Allegra D OTC 24HR (feksofenadin ve psödoefedrin) hakkında İlaç Bilgisi, ilaç resimlerini, yan etkilerini, ilaç etkileşimlerini, kullanım talimatlarını, aşırı doz semptomlarını ve neyin önleneceğini içerir.